Magyarország az Unió legcsóróbb és legkorruptabb országa
Amely országnak egyik csúcsminisztere éppen most került fel az amerikai szankciós listára, mint ezt a lopást facilitáló, köztörvényes bűnöző.
„Vizsgálni fogunk egyes eseteket e tagállamokkal, ezek polgáraival kapcsolatban és egyes esetekben a tagállamok területén elkövetett bűncselekménynél is lesz hatáskörünk” – mondta az Euronewsnak a román jogász.
Exkluzív interjút adott az Euronewsnak Laura Codruța Kövesi, magyar felmenőkkel is rendelkező román jogász, akit 2019 októberében választottak meg a megalakuló Európai Ügyészség élére. A 47 éves nő korábban az Országos Korrupcióellenes Ügyészséget vezette Bukarestben, amíg 2018-ban le nem váltották a posztról.
„Hazájában és Európában is arról ismert, hogy sorra juttatta börtönbe a korrupt politikusokat. Laura Codruța Kövesi beiktatása óta az első tévéinterjúját tudósítónknak, Zsíros Sándornak adta” – vezeti fel a beszélgetést az Euronews.
Az interjúban Kövesi az európai korrupciós helyzetről elmondja, hogy „az minden országban létezik, és nem csak az Európai Unió tagországaiban. Ha azonban a korrupció mértékéről beszélünk a különböző államokban, akkor az függ a helyi hatóságok bevonódottságának mértékétől. Ennek ellenére nem állíthatjuk, hogy egyes országok nagyon korruptak lennének vagy, hogy mások ne lennének azok”.
„Ez a kérdés politikai választ igényel. Én ügyész vagyok, és az Európai Ügyészség feladatára korlátozódik a tevékenységem. A mi kompetenciánkat pedig az európai együttműködés végrehajtása adja, mi ennek vagyunk az egyik eszköze” – válaszolta Kövesi arra a felvetésre, hogy kevesebb uniós pénzt kellene kapniuk azoknak az országoknak, amelyek nem csatlakoznak az ügyészséghez.
Azon országokról – köztük Magyarországról – akik nem kívánnak csatlakozni az új szervezethez, így vélekedett: „Nehéz kommentálnom azokat az okokat, amelyek miatt ezek a tagállamok nem csatlakoztak az ügyészséghez, mert végül is politikai döntésről van szó, és ezt nem tudom kommentálni. Vizsgálni fogunk egyes eseteket e tagállamokkal, ezek polgáraival kapcsolatban és egyes esetekben a tagállamok területén elkövetett bűncselekménynél is lesz hatáskörünk. Ezen felül együttműködünk ezen államok hatóságaival, és alkalmazni fogjuk a jelenleg rendelkezésre álló igazságügyi együttműködési eszközöket”.